MEDYA

NGN, Turkcell Teknoloji Zirvesi'ndeydi

NGN, Dell EMC ve Intel’in ortak sponsor olarak yer aldıkları Turkcell Teknoloji Zirvesi sektörün önemli oyuncularıyla BT profesyonellerini bir araya getirdi.

Bu yıl 9.su düzenlenen Turkcell Teknoloji Zirvesi, 4-5 Nisan tarihlerinde Haliç Kongre Merkezinde, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerine kapılarını açtı. Tamamı canlı olarak yayınlanan oturumlarda yapay zeka, blockchain, nesnelerin interneti, 5G ve endüstri 4.0 gibi günümüze damga vuran teknolojiler konuşuldu.

2136 yılına kadar insanların yaptığı tüm mesleklerin yapay zeka tarafından yapılabileceği öngörülmekte olduğunu paylaşan ve etkinliğin konuşmacıları arasında yer alan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yakın gelecekte yapay zeka ile haberleşme şebekelerinin tamamen insan eli değmeden yönetilebileceğini, insanların zihninden geçirdiği abonelik işleminin şebeke tarafından algılanabileceğini ve anında yerine getirilebileceğini belirtti.

Teknoloji Zirvesi 2018’in bir diğer konuşmacısı olan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ihracatımızdaki yüksek teknolojili ürünlerin payını istikrarlı şekilde artıracaklarını iletti. Türkiye’nin otomobilde kendi markası ile büyük oyuncu olmak için yola çıkmasının bu inanç ve potansiyelle başarıldığını paylaşan Özlü, bundan sonra da yapay zekanın Einstein’larını el üstünde tutacaklarını sözlerine ekledi.

Büyük verinin yurt dışına çıkarılmamasını sağlamak ve ülkemizi veri merkezi haline getirmeye odaklandıklarını paylaşan Bilgi ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan, kullanıcıların kişisel verilerini kullanması konusunda kendilerini geliştirmesi gerektiğini belirtti.

NGN standını ziyaret eden katılımcılar NGN ve Dell EMC’nin çözümlerini yetkililerden dinleme fırsatı buldular. Ziyaretçileri NGN standında karşılayan NGN İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Müfit Süer, Bilgi ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan’ın veri merkezi konusundaki notları üzerine, Türkiye’nin en güvenli ve en gelişmiş veri merkezlerinden biri olan Star of Bosphorus’un 25 Nisan’da gerçekleşecek olan lansmanının müjdesini verdi.

Bizimle İletişime Geçin

Başarılı

Formunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir.