MEDYA

Çevre Dostu Veri Merkezi Star of Bosphorus LEED Gold Sertifikası Aldı

Kesintisiz erişim, eşsiz tesis yapısı, deneyimli ekibi ve rakipsiz teknolojisiyle Türkiye’nin en gelişmiş veri merkezi olan Star of Bosphorus uluslararası sertifikasyonlarına bir yenisini daha ekledi. Star of Bosphorus, dünyanın en prestijli yeşil bina sertifikası olan LEED Gold sertifikası almaya hak kazandı.

Star of Bosphorus; 16 MW toplam gücü ile 5.000 m2 beyaz alanda 2.000’in üzerinde standart kabinetin işletimini Tier III Tasarım ve tesis standartlarında gerçekleştiriyor. Türkiye’de ilk ve dünyada sayılı, deprem riskini azaltmaya yönelik tasarlanmış yapısal sismik izolasyonu ile fark yaratan Star of Bosphorus, müşterilerine operatör bağımsız yapısıyla, istenilen operatörden hizmet alabilme esnekliği sunuyor.

US Green Building Council tarafından geliştirilen LEED sertifikası yeşil binaları tasarım, inşa, işletme ve süreklilik açısından değerlendiren bir derecelendirme sistemi olarak tüm dünyada kabul görüyor. LEED Gold Sertifikasını hedefleyen Star of Bosphorus, “Sürdürülebilir Alanlar”, “Su Verimliliği”, “Enerji ve Atmosfer”, “Malzeme ve Kaynaklar”, “İç Mekan Kalitesi”, “İnovasyon” ve “Bölgesel Öncelik Kredileri” kriterleri üzerinden değerlendirildi. Tüm kriterlere başarıyla uyum sağlayan Star of Bosphorus, çevreye duyarlı yeşil bina statüsünde LEED Gold Sertifikası’na sahip oldu.

Sürdürülebilir bir gelecek için sosyal ve çevresel sorumlulukların bilinciyle doğaya uyumlu ve ekosisteme duyarlı bir proje geliştirdiklerini ifade eden NGN Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Yaşıbeyli çevre dostu hassasiyetlerinin altını çizerek şöyle devam etti: “Star of Bosphorus Veri Merkezi’ni, başlangıcından itibaren doğaya duyarlı bir anlayışla tasarladık. LEED Gold Sertifikası bu hassasiyetimizin en önemli göstergelerinden biri, bu doğrultuda çevreye duyarlı yaklaşımımızı devam ettirerek sürdürülebilirlik ve güvenliğin merkezinde olmaya devam edeceğiz.”

Sürdürülebilir arazi ve lokasyon

Proje sağlıklı ve ekolojik bir çalışma çevresi oluşturma prensibiyle ele alınarak, arazi içerisinde bitkilendirme bölgenin iklim ve toprak yapısına uygun türlerde yapıldı. Karbon emisyonlarının düşürülmesi hedeflendi.

Enerji verimliliği

Doğa ve çevre koruması dikkate alınarak tasarlanan mekanik sistemlerle donatılan Star of Bosphorus, aktif soğutma kullanımında %10’luk azalma ile güç tasarrufu ve karbon ayak izi optimizasyonu sağlarken, aküsüz tasarıma sahip dinamik Dizel Rotary UPS'ler (DRUPS) sayesinde çevreci operasyonlara imza attı.

Su verimliliği

Tesiste peyzaj tasarımı için hassasiyetle, bölgenin iklimine uygun, az su tüketen bitki tipleri tercih edildi. Toplanan yağmur suyu sulamada kullanılarak peyzaj su tüketiminde tasarruf sağlandı.

LEED Gold Sertifikası Nedir?

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) Sertifikası, dünyada ve Türkiye’de en çok tercih edilen çevreye duyarlı yapı sertifikasıdır. LEED Sertifika Sistemi’nin sahip olduğu iç mekan kalitesi, enerji ve su verimliliği, sürdürülebilir alanlar gibi farklı değerlendirmeler ile LEED Sertifikası tüm yapı türleri için alınabilmektedir. Binaların sahip olduğu özelliklere göre LEED AP tarafından yapılan puanlama sonucunda, bina certified, silver, gold, platinum sertifika seviyesinden biri ile LEED Sertifikası alabilmektedir.

Bizimle İletişime Geçin

Başarılı

Formunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir.