MEDYA

Anadolu Bilişim, EMC Altyapısını NGN ile Büyütmeye Devam Ediyor

Veri depolama alt yapısında EMC ürünlerini kullanan Anadolu Bilişim, yeni EMC projelerini 8 ayı aşkın bir süredir NGN ile yürütüyor.

15 ülkede 50 binden fazla kurumsal kullanıcıya hizmet sunan ve veri merkezi hizmetleri altında; sunucu barındırma, sanallaştırma, veri yedekleme, veri kurtarma, olağanüstü durum merkezi (ODM) hizmetleri, işletim sistemleri yönetimi, fiziksel altyapı hizmetleri, yönetilebilir güvenlik hizmetleri, saha hizmetleri, veri tabanı yönetimi, farklı teknoloji platformlarında mesajlaşma ve video konferans hizmetleri bulununan Anadolu Bilişim, varolan sistemini büyütmek ve EMC’nin yeni çözümleri konusunda danışmanlık ve hizmet almak için NGN ile çalışmaya başladı. NGN ile başarılı giden bir işbirliğine adım attıklarını söyleyen Anadolu Bilişim Teknoloji Çözümleri ve Hizmetleri Direktörü Yakup Kadri Ünal “Veri merkezi hizmeti veren bir şirket için veri depolama sistemleri hayati önem taşır. Anadolu Bilişim olarak bu konuda en iyi çözüm olduğuna inandığımız EMC veri depolama sistemlerinde büyüme kararımızda NGN ile çalışmaya karar verdik. “Bizim iş ortağımızdan beklediğimiz sadece bize teknik destek sağlaması değil, aynı zamanda bize bir şeyler katabilmesiydi. Bu nedenle yeni sistemlere geçtikten sonra bir süre iş ortağıarayışımız oldu.” diyen Ünal, “NGN ile hızlı bir şekilde çalışmaya başladık” diyor ve ekliyor: “Devam etmekte olan işlerimizi NGN çok iyi üstlendi, proje danışmanlığını ve kurulumları çok başarılı bir biçimde gerçekleştirdi.Başarılı ve sancısız proje sonrasında NGN ile verdiğimiz çalışma kararında ne kadar haklı olduğumuzu görmüş olduk.”

Anadolu Bilişim Sunucu ve Alt Yapı Yönetimi Ekip Yöneticisi Yılmaz Filiz, performans karşılaştırmalarında EMC’yi öne çıkaran iki önemli özelliğin olduğunu söylüyor. Bunlardan birisi veri depolama sistemi üzerindeki “auto-tiering”(akıllı veri katmanlandırma) yapısı. “Veri merkezi olarak hizmet verdiğimiz için maliyetlerimizi aşağı çekerken müşterilerimizin ihtiyaçlarını da karşılayabilir durumda olmamız gerekiyor” diyen Filiz, EMC auto-tiering yapısıyla bunu sağlayabildiklerini ifade ederek şöyle devam ediyor: “Tek bir havuzun içinde üç farklı diski kullanabiliyor olmak hem kapasite, performans, maliyetler hem de müşteri memnuniyeti açısından bize çok büyük avantajlar sağladı.” Anadolu Bilişim için EMC’i farklı kılan diğer özellik ise replikasyon çözümü olan RecoverPoint. Filiz, “Biz aynı zamanda Ankara’daki veri merkezimiz üzerinden felaket kurtarma hizmeti veriyoruz.

İstanbul’da bulunan Anadolu Bilişim Data Center’dan Ankara’da bulunan veri merkezimize replikasyon yapıyoruz. Özellikle disk tabanlı replikasyonlarda EMC’nin RecoverPoint çözümü tüm ihtiyaçlarımızı fazlasıyla karşılıyor. Anlık olarak replikasyon yapabiliyoruz. Örneğin, e-fatura hizmeti veriyoruz. E-fatura hizmetinde regülasyondan gelen anlık olarak replikasyon yapma gerekliliği var. RecoverPoint ile bunu birkaç dakika geriden gelecek şekilde anlık olarak İstanbul-Ankara arası yapabiliyoruz. Bu boyuttaki replikasyonu gerçekleştirmek ciddi telekom altyapısı yatırımı gerektiriyordu. EMC Recoverpoint sayesinde hem anlık replikasyon yaparken hem de bant genişliği optimizasyonu sayesinde mevcut telekom yatırımımız ile devam ettik. ”

Anadolu Bilişim açısından EMC’nin rakipleri karşısında öne geçmesini sağlayan sadece iki özelliği değil. Filiz, yeni sistemlere geçişte ürünleri 20’ye yakın ana kriter açısından karşılaştırdıklarının bilgisini veriyor. Bu başlıklardan birisi yönetim kolaylığı, bir diğeri ise enerji tasarrufu oldu. Ünal, “Veri merkezi sistemlerimizde birkaç önemli kriterimiz var. Bunlardan birisi de enerji tüketimi. Kendi altyapımızda kullanacağımız cihazların iklimlendirmeden ne kadar pay aldığına ve ne kadar enerji tükettiklerine büyük önem veriyoruz. Enerji tüketimini özel cihazlar ile ölçüyoruz. EMC’den aldığımız yeni sistemlerin oldukça düşük enerji tükettiğini gördük” açıklamasında bulunuyor.

Bu noktada projelere sadece maliyet tasarrufu açısından yaklaşmadıklarını belirten Ünal, “Asıl hedefimiz müşteri memnuniyeti yaratan hizmet vermek. NGN’in etkili olduğu alan da hizmet kalitesine vermiş olduğu önem” diye ekliyor.

EMC çözümlerine yapmış oldukları yatırımların altını çizen NGN Genel Sektör Satış Direktörü Dilek Süer, yaklaşık 10 yıldır EMC ile birlikte çok büyük projelere başarı ile imza attıklarını dile getirdi. Süer, “Sayısız büyük referanslarımız arasına Anadolu Bilişim’i eklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Başarılı bir biçimde başlayan iş ortaklığımızın uzun yıllara dayanan güvenilir ve katma değerli bir biçimde sürmesi için NGN olarak her türlü desteği sağlıyor olacağız. NGN’in bu başarısının arkasındaki en büyük etkenin yetkin mühendis kadrosu ve deneyimden gelen know-how olduğunu özellikle ifade etmek isterim.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bizimle İletişime Geçin

Başarılı

Formunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir.