MEDYA

NGN ve Star of Bosphorus, IDC CIO Zirvesi 2017’deydi

Türkiye’nin 200’den fazla BT lideri, sekizinci IDC CIO Zirvesi 2017 konferansı için 23-25 Nisan tarihlerinde Regnum Carya Golf & Spa Resort’ta bir araya geldi.

NGN’in premier sponsoru olduğu 3 günlük etkinlikte, teknoloji ürün ve hizmet sağlayıcıları ile önde gelen firmaların BT Yöneticileri, ülke çapında dijital dönüşümün yayılmasını şekillendiren en son teknolojileri, stratejileri ve önceliklerini tartıştı; “Dijital Çağ’da Dinamik Değişimi Mümkün Kılmak” teması altında Türkiye’nin dijital dönüşüm haritasını çizdi.

IDC Türkiye CIO Zirvesi 2017, finans, üretim, perakende, holding şirketleri, sağlık, enerji, eğitim ve hizmetler dahil olmak üzere farklı sektörlerden katılımcıları ağırlayarak, dijital dönüşüm çerçevesinde, bulut ve veri merkezi altyapısı, çok kanallı deneyimler ve nesnelerin interneti gibi dinamik temaların ele alınmasını sağladı. Dünyanın önde gelen bazı BT sağlayıcılarında görev yapan uzmanlar da kendi bakış açılarını katılımcılarla aktarırken, konferans boyunca gerçekleştirilen çeşitli panel ve yuvarlak masa toplantılarıyla dijital dönüşüm deneyimleri paylaşıldı. 

“Yönetilen Hizmetler Devri” sunumunda Bulut ve Yönetilen Hizmetler alanındaki gelişmelere değinen NGN İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Müfit Süer, IDC FutureScape Worlwide Cloud 2017 araştırmasında iki önemli trendin öne çıktığını ifade etti. Araştırmaya göre, kurumsal IT organizasyonlarının %85’inden fazlası 2018 yılı itibariyle birden fazla bulut servisi kullanacak ve IT organizasyonlarının değişim oranını ve temposunu yükseltecek. Aynı zamanda 2020 yılı itibariyle, yeni IT harcamalarının en az yarısının bulut tabanlı olacağı tahmin ediliyor.  

Bağımsız bir araştırma şirketi tarafından yapılan 2017 yılı Barındırma ve Bulut araştırması ise Bulut/barındırma altyapı harcamalarının %62’sinin katma değerli yönetilen hizmetlerle birlikte geldiğini ortaya koyuyor.

Günümüzde hem işletme içinde hem de bulut ortamlarında hizmetlerin “yönetilen hizmetler” anlayışı ile sunulmaya başlandığını ifade eden Süer, “Artık veri merkezi hizmet sağlayıcıları günlük operasyonların sorumluluğunu müşteriler adına üstleniyor, işletmelere de işlerine değer katan stratejik projelere odaklanmak düşüyor. Servis olarak Felaket Kurtarma, Yönetilen Ağ Hizmetleri, Güvenlik Yönetimi, Müşteri Sistemlerinin İzlenmesi ve Proaktif Desteği gibi pek çok yönetilen hizmet yeni nesil veri merkezlerinin portföyünde kullanıcılara sunuluyor.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Son 3 yılda gerçekleştirdiğimiz projeler öngörülen trendleri destekler nitelikte. Sistem entegratörünün çok çeşitli IT görevleri için müşterinin tek iletişim noktası haline geldiğini görüyoruz. Bizler “Uçtan uca sistem entegrasyonu” anlayışımız ve bu yıl Tuzla’da faaliyete girecek veri merkezimiz Star of Bosphorus ile geniş kapsamlı cloud ve yönetilen hizmetleri tüm sorumluluğunu üstümüze alarak müşterilerimize A’dan Z’ye sunuyoruz ve açıkça kontrol edilebilir ve izlenebilir bir yapıyı vaadediyoruz.”

Konferansa damgasını vuran IDC CIO Ödülleri Töreni'nde 65 kurumdan toplam 88 proje arasından dereceye giren 27 projenin ödülleri proje sahiplerine takdim edildi.

 

 

Bizimle İletişime Geçin

Başarılı

Formunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir.