MEDYA

Geleceğe 25 Yıllık Mesaj

Star of Bosphorus Veri Merkezi; uluslararası sistem entegratörü CROC tarafından başlatılan ‘Geleceğe Mesaj’ girişimininin destekçisi oldu. Kuzey Kutbu ve Antarktika Araştırma Ensitüsü tarafından desteklenmekte olan bu proje ile dünyadaki herkes 18 Nisan ve 17 Mayıs 2017 tarihleri arasında www.m2future.org/en/ adresini ziyaret ederek, 25 yıl sonra 2042 yılında muhataplarına teslim edilmek üzere geleceğe mesaj bırakabiliyor.

25 yıl boyunca zorlu iklim koşullarında bilgilerin saklanmasına ilişkin teknolojik bir deney olan girişim ile gönderilen tüm mesajlar şifrelenecek ve Kuzey Kutbundaki zaman kapsülünün içerisinde saklanacak. Mesajların yedek kopyaları ise İstanbul’daki Star of Bosphorus Veri Merkezi ve Moskova’daki Kompressor Veri Merkezi olmak üzere Avrupa ve Asya’da bulunan ve depolama güvenliği ve güvenilirliği uluslararası Tier III sertifikasyonu ile güvence altına alınan iki yüksek güvenilirlikli veri merkezinde muhafaza edilecek.

“Star of Bosphorus Veri Merkezi, güvenilirlik ve kesintisiz çalışma süresini birincil önceliği yapan kurumsal müşteriler için eşsiz bir tesis yapısının yanında; sahip olduğu teknoloji, deneyimli ekibi ve uluslararası sertifikasyonlarıyla Türkiye'nin en gelişmiş veri merkezi” diyen NGN Pazarlama Müdürü Seçil Koçoğlu “Veri merkezi kriterlerine uygun seçilmiş kendine özel bir arazide, tüm ayrıntılarıyla tasarlanmış ve projelendirilmiş bir binada, sismik korumalı, ölçeklenebilir olanaklar sunan, operatör bağımsız, Tier III sertifikasına uygun maksimum süreklilik sağlayan, LEED sertifikasına uygun çevre ve güvenlik standartlarına sahip Star of Bosphorus tüm yetkinlikleri ve eşsiz özellikleri ile önümüzdeki 25 yıl boyunca bilgilerin güvenle saklanmasını garanti ediyor. Herkesi 2042 yılında teslim edilecek mesajlarını bırakmak üzere www.m2future.org/en/ adresine bekliyoruz” dedi.

Zaman kapsülü RosHydroMet Kuzey Kutbu ve Antarktika Araştırma Enstitüsü’ne teslim edilecek ve enstitü tarafından Kuzey Kutbuna yerleştirilecek. Dünyadaki insanlar tarafından yazılan binlerce mesajın yer aldığı kapsül, Severnaya Zemlya Bolşevik takımadalarında bulunan Cape Baranov Ice Base araştırma istasyonunda muhafaza edilecek.

***

RosHydroMet’deki Kuzey Kutbu ve Antarktika Araştırma Enstitüsü Hakkında

4 Mart 1920 yılında kurulan Kuzey Kutbu ve Antarktika Araştırma Enstitüsü, Rusya’nın en eski bilimsel araştırma enstitüsü olup, Rusya Federasyonu devlet araştırma merkezi unvanını almıştır.

Enstitü; okyanus bilimi, buz, okyanus ve iç su fiziği, meteoroloji, okyanus-atmosfer etkileşimi, jeofizik, deniz buzu çalışmaları, buzul bilimi, kutup coğrafyası, su kimyası, haliç hidroloji (su bilimi), su kaynakları, ekoloji, gemi gövdesi veya diğer yapıların buz ile olan etkileşimi ve kutup tıbbi alanlarında Kuzey Kutbu ve Antarktika’da kapsamlı keşif çalışmaları gerçekleştirmektedir.

Kara Denizindeki Kuzey Kutbu Enstitü Adaları; ismini Enstitüden almaktadır.

Bizimle İletişime Geçin

Başarılı

Formunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir.