MEDYA

Trendyol, Altyapısını EMC ve NGN ile Güçlendirmeye Devam Ediyor

Online alışverişin önde gelen şirketi Trendyol, NGN ve EMC ile başladığı yolculukta yatırımlarına devam ediyor. Trendyol’da hızlı büyüme ile gelişen ihtiyaçlar, ikinci yatırımı beraberinde getirdi. Böylece EMC çözümleri, yine NGN deneyimi ile hayata geçti.

NGN ile yaklaşık üç yıldır çalıştıklarını ifade eden Trendyol Sistem Altyapı Müdürü Erdem Telci, kendi dinamiklerine uyum sağlayan iş ortağı bulmanın zorluğuna dikkat çekerek ekliyor: Rekabetin yoğun olduğu dinamik bir sektörde faaliyet gösteriyoruz. bizim için esneklik çok önemli. Bir anda birçok işi yapabilmek, bu esnada maliyetleri de iyi yönetmek gerekiyor. Sektörün yapısının sürekli değiştiğini bilerek hareket etmek gerektiğine dikkat çeken Telci’nin de belirttiği gibi, sonuçta tüm iş birimlerinin geniş bir perspektiften bakabilmesi şart. İşbirliği yaptıkları şirketlerin bu kriterlere uymasına özen gösterdiklerinin altını çizen Telci, “Biz bu projeye veri depolama ünitemizin kapasite artırımı ihtiyacı ile başladık. Ancak yapılan ihityaç analizleri sonucunda projenin çerçevesini büyüttük. Bu noktada proje ortağımız NGN bizi, vizyonumuzu ve ihtiyaçlarımızı çok iyi anlayarak doğru şekilde yönlendirdi” yorumunu yapıyor. Bu tarz yatırımlarda yapılan detaylı hesaplamalar ile BT ve iş birimleri arasındaki mesafenin azaldığına dikkat çeken ve “Hamlelerinizin doğruluğu, sizin geleceğe nasıl ilerleyeceğinizin de belirleyicisi oluyor” diyen Telci, Trendyol olarak yatırım stratejilerini şu sözlerle anlatıyor: 

“Biz Trendyol olarak kendi ihtiyaçlarımızı analiz edebilen ve ne istediğini proje ortağına anlatabilen bir teknik ekibe sahibiz. Sektörde çok sayıda ürün var ancak EMC ile geçmişten gelen başarılı iş ortaklığımızı projenin ikinci fazında da sürdürmeye karar verdik. NGN’in buradaki katma değeri ve desteği bu proje kararında çok belirleyici oldu. Sonuçta tarafların yakın ilgisi, karşılıklı güveni pekiştiriyor. Böylece ilk projede NGN ve EMC ile çalışmaya başladık. Doğru seçim yaptığımızı da süreç içinde gördük.”

Hedefin ötesinde performans elde ettik!

“EMC’nin sektöre bakışı ve vizyonu, bizim trendimizle paralellik gösteriyor” diyen Telci, ilk yatırım adımında EMC VNX ailesi ile bu yolculuğa başladıklarını ve yaklaşık bir ay önce yapmış oldukları projede de EMC’nin son teknoloji ürünleri ile büyüyerek devam ettiklerini vurguluyor. 

Trendyol’un kritik iş yapısının çokluğu yüzünden BT yapısında sürekli bir rotasyon ve geliştirme söz konusu. Yeni EMC parkurlarında hedefledikleri kapasite ve performansı fazlasıyla elde ettiklerini söyleyen Telci 2015 yılında da felaket kurtarma merkezi ile yatırıma devam edeceklerini söyledi.

Fark yaratan faktör ürün ve destek 

EMC’nin yeni cihazları, Trendyol için öncelikle hız demek. Bunun yanında EMC ürünlerinden daha birçok fayda sağladıklarının altını çizen Telci “bizim işimizde süreklilik ve güvenlik hayati önem taşımaktadır. İşimizin doğası gereği yılbaşı, 14 Şubat Sevgililer Günü gibi alışverişin ekstra yoğun olduğu günlerde trafikten korkmuyoruz” diyor. Almış olduğumuz donanım önemli, ama bundan da önemlisi aldığımız destek. NGN’in yetkin mühendis kadrosu, bu alanda sahip olduğu ciddi referanslar ve tecrübesi bizim için belirleyici oldu. Proje boyunca her aşamada çözümcü yaklaşımları ile yanımızda oldular.

İhtiyaçları en doğru biçimde adresledik

NGN Genel Sektör Satış Direktörü Dilek Süer: “Trendyol ile üç yıldan bu yana sağlam bir iş birlikteliği yürütüyoruz. Yapmış olduğumuz ilk veri depolama projesinde NGN ve EMC olarak ciddi bir katma değer yarattığımıza inanıyoruz. Yapılan analizler ve POC’ler sonucunda gerçekleştirdiğimiz ilk fazı başarı ile sonuçlandırarak işbirliğimizi sağlam temellere oturttuk. Trendyol’un ihtiyaçlarının, şirketin büyüme trendi ile aynı paralelde artması sonucu projenin ikinci fazını hayata geçirdik. Trendyol’a veri depolama projelerinin yanı sıra diğer birçok projede de çözüm sunuyoruz. Uzun yıllardır ortak projeler yürüttüğümüz EMC ile Trendyol’da da başarılı bir projeye imza atmanın gururunu yaşıyoruz.
NGN olarak katma değerli servislerimizi sektör liderleri ile buluşturmak ve kurumların güvenilir iş ortağı olmak ilk hedefimizdir.

NGN Presales Takım Lideri Ercan Özkurt: “Müşterimizin teknolojik ihtiyaçlarını analiz etmek ve sonrasında en uygun çözümü sunmak temel görevimizdir. Trendyol’un mevcut sistemlerinde kullanılan veri depolama ünitelerinin performans değerlerini EMC araçları ile analiz edip durumu raporladık. Bu rapor ile birlikte büyüme oranları da göz önünde tutularak EMC VNX2 ürün konumlandırması yaptık. Önermiş olduğumuz veri depolama ünitesini Fast Suite (Fast Cache, Fast VP) yazılımı ile destekleyerek daha fazla performansı daha az maliyetle sağlamayı hedefledik. Kurulum sonrasında yapmış olduğumuz analizlerde Fast Cache teknolojisi ile sunucu tarafından gelen isteklere daha hızlı cevap alınabildiği görüldü. Fast VP (otomatik veri katmanlandırma) teknolojisi ise daha çok kullanılan dataların hızlı disklerde tutulduğu ve daha az kullanılan dataların ise maliyeti düşük kapasitesi yüksek olan diskler üzerinde tutulduğunu gördük. Sonuç olarak müşteri ihtiyaçlarını tamamen karşılayan, yüksek performanslı ve büyümeye yönelik bir çözüm sunuldu.

Yatırımla geleceği de planlıyoruz

EMC İş Ortakları Yöneticisi Tuna Yemişçi: “EMC ile başlayıp yine EMC ile devam eden bir yatırım döngüsü bizim için gurur verici. Eğer müşteriniz sizi tekrar tercih ediyorsa bu teknolojinizin başarısını ve size olan güvenini gösterir. EMC’nin yeni nesil VNX ürün ailesinde NSX teknolojisi patenti EMC’de olan bir yapı. Yüksek işlem trafiğinin sorunsuz işlemesini sağlayan bu sistem, e-ticaret gibi yüksek kullanıcı sayısına ulaşılan operasyonların güçlü bir biçimde üstesinden geliyor. Trendyol’un yapmış olduğu bu yatırım gelecekteki yatırımlarının da altyapısını oluşturuyor. EMC veri depolama ve veri yönetimi konusunda çok yetkin çözümler barındırıyor. İş ortağımız NGN’in EMC çözümleri konusundaki bilgi birikimi çok derin olduğu için, projeyi verimli bir şekilde hayata geçirdik. Ben hem Trendyol’a tercihinden ötürü, hem de NGN’e desteklerinden ötürü teşekkür etmek isterim.” 

Bizimle İletişime Geçin

Başarılı

Formunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir.