MEDYA

Sompo Japan, EMC ve NGN ile Hem Kapasitesini Hem Performansını Artırdı

Sompo Japan Sigorta iş sürekliliğini NGN danışmanlığı ve EMC çözümleri ile yeniledi. Hayata geçen bu proje ile veri depolama kapasitesini iki katına, performansını ise dört katına çıkardı.

Dünyanın önde gelen sigorta şirketlerinden Sompo Japan Sigorta Sistem ve Network Planlama ve Destek Müdürü Murat Koçoğlu, “Şirketimizin büyümesine paralel olarak verilerimiz ve veriyi işlemek için gereken performans ihtiyacımız da çok büyük bir hızla artıyor. Artan gereksinimlerimizi karşılamak için alternatif çözümler aramaya başladık. Daha önce de EMC ürünleri kullandığımız için öncelikle EMC’nin yeni çözümlerini incelemek istedik. Bu noktada NGN’in bize ciddi desteği oldu. Yaptığımız değerlendirmeler sonucu EMC’nin yeni veri depolama sisteminde karar kıldık” diyor. Sompo Japan Sigorta, EMC’nin üst segment
depolama sistemlerinden olan yeni nesil VNX8000 sistemini kullanan Türkiye’deki ilk müşteri oldu. Koçoğlu, VNX storage’ların birkaç özelliğinin işlerini oldukça kolaylaştırdığını belirtiyor: “Bunlardan en çarpıcı olanının auto-tiering (akıllı veri katmanlandırma) özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü çok büyük veriyle çalıştığınız zaman, veri kullanım alışkanlığına ve sıklığına göre farklı zamanlarda farklı performans ihtiyaçları ortaya çıkıyor. Bazı veriler sürekli çok yüksek bir performans ihtiyacı duyarken, bazı veriler ise her zaman bu derece yüksek performans ihtiyacı hissetmiyor. Bu dağılımı manuel olarak yapabilmek oldukça güç. EMC’nin auto tiering teknolojisi bu probleme bir çözüm getirdi. Bu özellik sayesinde veri, gerekli performans ihtiyacına göre hızlı ve yavaş diskler arasında otomatik olarak hareket edebilir hale geldi. Bu otomatik dağılım sayesinde hem ihtiyaç duyulan yüksek performansları elde edebiliyor hem de maliyet avantajı sağlayabiliyoruz. Fast Cache teknolojisi ile de sunucu tarafındaki isteklere daha hızlı cevap verebilir hale geldik, ciddi oranda performans artışı sağladık.”

Koçoğlu, projeyi söyle değerlendiriyor: “Bu proje depolama sistemizdeki performans ve kapasite artışı ihtiyacı nedeniyle başlatılmıştı. NGN ile birlikte proje uçtan uca bir çözüme dönüştü. Storage sisteminin güncellenmesinin yanı sıra SAN altyapısında yer alan neredeyse bütün ürün ve uygulamaları yeni versiyonlarıyla güncelledik. Bunların arasında EMC’nin iş sürekliliği ve izleme çözümleri de var. Uzun yıllardan bu yana kullandığımız EMC Recover Point çözümünü kullanmaya devam ediyoruz. Veritabanı alanlarının kopyalarının saniyeler içinde çıkarılabilmesini ve bu verilerin çok kısa sürede test sunucularına aktarılıp testlerin gerçekleşmesini sağlıyoruz. Ana merkez ile felaket kurtarma merkezi arasında Recoverpoint’in tekilleştirme ve sıkıştırma özelliğini
kullanarak yaptığımız replikasyonda hattı daha verimli kullanıyoruz. RecoverPoint’in bir diğer avantajı ise bize felaket senaryoları dahilinde saniyeler içinde istenilen versiyona geri dönüş yapabilme olanağı tanıması oldu. Bu proje ile sadece yeni depolama sistemini devreye almakla kalmayıp, tüm iş sürekliliği projemizi uçtan uca yeniden dizayn ettik. Bu noktada NGN’in bize ciddi katkıları oldu.”

Koçoğlu şöyle devam ediyor: “Proje sırasında sistem kesintilerinin sunucu açılış kapanış süreleri kadar minimumda tutulduğunu, eski veri sistemlerindeki bütün veriyi yeni depolama sistemine neredeyse kesintisiz bir şekilde aktarabildiklerini belirtiyor. Proje kurulumunu gerçekleştiren NGN Sistem Çözüm Mühendisi Mehmet Erdoğan, kurulum sırasında Sompo Japan’in hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak, kesintisiz işlem gerçekleştirmeye çalıştıklarını ve projeyi başarı ile sonuçlandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ediyor.

Daha önce NGN’le güvenlik projeleri gerçekleştiren ve EMC’nin depolama sistemlerini kullanan Sompo Japan Sigorta, yeni projelerini hayata geçirmiş olmaktan oldukça memnun. Herhangi bir ciddi kesinti ve problem yaşamadan projeyi tamamlamış olduklarını söyleyen Koçoğlu, “Yeni yatırımımızla birlikte veri depolama kapasitemizi iki katına çıkarırken, altyapımızın performansını dört kata yakın artırdık” açıklamasında bulunuyor.

NGN’in Finans Sektöründen Sorumlu Satış Direktörü Cem M. Kotanoğlu, Sompo Japan ile uzun süredir katlanarak artan bir işbirliği içinde çalıştıklarını dile getiriyor, “Sompo Japan’in ihtiyaçları ve gelecek planlarını birlikte belirlemek ve projelendirmek bizim için çok değerli. Yetkin mühendis kadromuz ve deneyimimizle NGN olarak her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz.”diyerek sözlerini tamamlıyor.

Bizimle İletişime Geçin

Başarılı

Formunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir.