MEDYA

  • Anasayfa
  • Medya
  • Haberler
  • Lider İlaç Şirketi Nobel’in BT Sistemi NGN Cloud’da Hızlı, Esnek, Ölçeklenebilir ve Tam Güvenli!

Lider İlaç Şirketi Nobel’in BT Sistemi NGN Cloud’da Hızlı, Esnek, Ölçeklenebilir ve Tam Güvenli!

Yüzde yüz yerli sermaye ile 1964 yılında kurulan Nobel İlaç, uluslararası faaliyet gösteren ve Türk markasını geniş bir coğrafyada temsil eden köklü bir ilaç şirketi. 20’den fazla ülkedeki faaliyetlerini, gelişimini yeni pazarlarda sürdürecek şekilde stratejik çalışmalarına devam ederken, yurtiçi ve yurtdışında yaklaşık 2500 çalışanı ile büyük bir aile olarak global hizmet veriyor. 

Dijital dönüşüm yolunda en önemli adımlardan birini atarak  BT altyapısını buluta taşıyan Nobel İlaç ile NGN’in yolu bu noktada kesişti. Sektörün lider ve deneyimli oyuncularının başında gelen NGN ile gerçekleştirilen bu yatırım, Nobel’e hız, kesintisiz hizmet, yüksek performans ve katma değer sağladı.

Markanın BT stratejisini ve diitalleşme yolunda NGN ile gerçekleştirdikleri ödüllü projeyi, Nobel İlaç Altyapı ve Operasyon Müdürü Tülin Şendemir ve NGN Genel Müdür Yardımcısı Müfit Süer ile konuştuk...

Biraz Nobel İlaç’tan ve dijital dönüşüm stratejinizden bahsedebilir misiniz?

Tülin Şendemir: Ulkar Holding bünyesinde yer alan Nobel İlaç olarak, Türkiye’de ve dünyada kaliteli olduğu kadar ekonomik ilaç alternatifleri sunmak hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yaklaşık 100 ürüne dayanan geniş ürün gamımız ile globaldeki ilk adımımızı Kazakistan’da attık ve 2002 yılında kurulan Nobel AFF ile ülkedeki yabancı sermayeli ilk üretim tesisi olduk. Asya coğrafyasında bir başka övünç kaynağımız, Özbekistan’daki kuruluşumuz olan Nobel Pharmsanoat’ta 300’den fazla çalışanımız, 160’a yakın farmasötik formda 50’den fazla ürünümüz mevcut. Nobel Pharmsanoat, Orta Asya’nın en kalabalık ülkelerinden biri olan Özbekistan’da Nobel adını ve markasını kalite ile eşdeğer hale getirmiş tanınan bir Türk markası. 20’den fazla ülkede faaliyet gösterdiğimiz için çok sayıda son kullanıcıya anlık olarak cevap vermekle yükümlüyüz. BT dönüşümü uzun zamandır planladığımız, kaçınılmaz bir yatırımdı aslında.

NGN ile gerçekleştirilen “Consolidation and Cloud Transition” projesine duyulan ihtiyaç ve yaşanan süreçle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Tülin Şendemir: Nobel BT ekibi olarak, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde 2000'den fazla son kullanıcıya hizmet veriyoruz. Farklı ülkelerden gelen tüm gereksinimlere yanıt vermek ve kaliteli hizmet sunmak adına ölçeklenebilir, esnek, hızlı ve güvenilir bir BT altyapısına ihtiyaç duyuyorduk. NGN ile birlikte çok başarılı bir süreç geçirdik. NGN'in desteğiyle kısa sürede hiç kesintisiz ve çok başarılı bir ivme yakaladık. Gerçekleştirdiğimiz bulut projesi ile birlikte BT gereksinimlerini ve regülasyonlarla uyumluluğu sağlayan, tamamen güncel ve son teknolojik bir yapı içerisinde sistemlerimiz kesintisiz çalışıyor.

Müfit Süer: Nobel İlaç daha bir çok başarılı projeye imza atacağımıza inandığımız önemli bir iş ortağımız. Dijitalleşme yolculuğunda kurumlara teknoloji alanında öncülük eden bir grup olarak, NGN Cloud ile kurumların iş yapış şekillerini temelden değiştirecek çözümler sunuyoruz. Nobel İlaç ile gerçekleştirdiğimiz projenin amacı, iş sürekliliğini sağlayan, regülasyonlarla uyumlu ve kesintisiz, güvenli, yüksek performanslı bir BT sistemi sağlamaktı. Son teknolojik altyapı ve geliştirilen ağ topolojisi sayesinde, Nobel merkezindeki 43 sunucu birleştirildi ve NGN Cloud platformuna taşındı. Tüm geçiş, son kullanıcılarımızın iş sürekliliğine göre gerçekleştirildi; kesinti ya da veri kaybı yaşanmadı. Ayrıca NGN Cloud ile Türkiye'de ilk kez yerel bir sağlayıcı tarafından sunulan ve sektöre yeni bir standart getiren "Go As You Pay" modeliyle saatlik fatura servisi sunuyoruz. Geçiş sonrası performans ve kullanıcı memnuniyetinin arttığını gözlemledik. Sistem yıl/ay gibi yoğun dönemlerde ölçeklenebilir hâle getirildi. Çözümün avantajları, en yüksek yüklerden bağımsız olarak operasyonel BT maliyetlerinin etkin yönetimi, gelişmiş müşteri hizmeti, istikrarlı kullanılabilirlik ve yüksek sistem performansı.

Projenin hayata geçişi nasıl oldu? Mevcut sistemlerinizde-süreçlerinizde ne tür değişimler yaşadınız?

Tülin Şendemir: Proje öncesinde fizibilite, rakip analizi yaptık. Nobel’in BT yapısı, proje ile birlikte risksiz, ölçeklenebilir, esnek, yüksek performanslı ve kesintisiz hale geldi. Ekstra lisans maliyetlerinden tasarruf ettik. Hali hazırda, bulut sistemleri 7/24 izleniyor ve yönetimi sağlanıyor. Zamanında gerçekleşen, planlandığı gibi giden başarılı bir proje oldu. Projenin başarısı ve çıktıları göz önüne alındığında NGN’e bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

NGN Consolidation and Cloud Transition Projesi Nobel İlaç’ı ödüle taşıdı, neler söyleyeceksiniz?

Tülin Şendemir: Dijitalleşme yolunda büyük bir adım attık. Proje için güvenilir bir iş ortağı ile yola çıkmak bizim için çok önemliydi. NGN ile birlikte çalışmaktan ve projenin sonuçlarından çok memnunuz; aldığımız ödül de bunun bir kanıtı niteliğinde. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen IDC Cloud Ödülleri’nde “Cloud Transition” kategorisinde 2.’lik ödülü kazandık. Birlikte daha bir çok başarılı projeye imza atacağımızı düşünüyorum.

Müfit Süer: Türkiye’de kendi veri merkezine sahip, tek çatı altında ve 360° hizmet veren bir sistem entegratörü olarak, yaptığımız işe güvenimiz ve inancımız tam. Nobel İlaç ile birlikte çok başarılı bir proje süreci geçirdik ve güzel bir işe imza attık. Sistemlerini NGN Cloud’a taşıyarak dijital dönüşüm anlamında önemli bir adım atmalarına tanıklık ettik. IDC gibi sektöre yön veren bir kurum tarafından projemizin ödüllendirilmesi bize hem gurur hem azim veriyor. Emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum.

Bizimle İletişime Geçin

Başarılı

Formunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir.