MEDYA

Finansbank Veritabanı Loglaması NGN'e Emanet

Geniş veritabanı üzerinde yeni bankacılık uygulamalarını hayata geçiren Finansbank, önemli verilerinin güvenliği için yeni teknolojileri kullanmaktan çekinmiyor. Finansbank, uzun yıllardır çalıştığı NGN ile yaptığı işbirliği sayesinde NGN’in uzmanlık alanlarından biri olan veri güvenliği tarafında projelerini büyüterek devam ettiriyor. 

Şirketlerin sahip oldukları veritabanları, pazarlamadan doküman analizine, ürün geliştirmeden risk yönetimine kadar pek çok iş sürecinde kullanılması nedeniyle hayati önem taşıyor. Veri stratejileri uygulamalarında en büyük zorluklar arasında ise başı, güvenliği sağlamak ve nitelikli veri elde etmek çekiyor. Son dönemdeki Avrupa Birliği düzenlemeleri ve veri güvenliğine dair büyüyen müşteri endişesi gösteriyor ki, işletmelerin müşterileri ile aralarında güven ilişkisi kurmak için veri güvenliğini sağlayacak çözüm yolları geliştirmeleri gerekiyor. Her sektör için önem taşıyan veri güvenliği, özellikle finans sektöründe ayrı bir hassasiyet gerektiriyor. Türkiye’nin önde gelen bankalarından Finansbank, sahip olduğu veri güvenliği sistemi ve bu alandaki verimli süreçleriyle rakiplerinden farklılaşıyor.

PEK ÇOK ÖZELLİĞİYLE AYRIŞIYOR

Geniş veri altyapısı ve “büyük data”yı etkin şekilde kullanmasıyla dikkat çeken Finansbank’ın veri güvenliği operasyonu ise bu alanda dünyanın lider şirketlerinden Imperva’ya emanet. Türkiye temsilciliğini NGN’in yaptığı Imperva, her sektöre uygun çözümleriyle dikkat çekiyor. 

Finansbank ile Imperva’nın Türkiye temsilcisi NGN’in iş birliğinin ilk adımı 2009 yılında atılmış. Bir sistem değişikliğine gitmeye karar verdikten sonra pek çok ürünü denediklerini anlatan, Consulting Security Designer olarak görev yapan Ahmet Taşkeser, Imperva’da karar kıldıklarını söylüyor. Taşkeser neden bu sistemi tercih ettiklerini ise şöyle anlatıyor: “İlk amacımız ortamımızı daha güvenli, daha izlenebilir ve raporlanabilir bir hale getirmekti. O dönemde kullandığımız ürünün kabiliyetleri büyüyen ortamımız için sınırlı kalırken, Imperva’nın kendini hızla geliştirdiğini gördük. Öte yandan aradığımız en temel özelliklerden biri güçlü sistem entegrasyonuydu. Imperva bu beklentimizi de fazlasıyla karşıladı. NGN’in Imperva’daki yetkinlikleri ve özverili çalışmaları ile güzel bir çalışma ahengi yakaladık.” Taşkeser, NGN’le üç yıl önce başladıkları veri güvenliği sistem kapasitesini bugün sekiz kat artırdıklarının altını çiziyor. 

BÜYÜK MALİYETLERDEN KURTARIYOR

Peki, veri güvenliği zafiyeti durumunda neler yaşanıyor? Kuşkusuz en büyük riskler müşteri kaybı ve şirket imajının olumsuz etkilenmesi. Ancak Taşkeser bunların yanında bu zafiyetin, özellikle bankalara büyük mali yükler getirdiğinin altını çiziyor. Sahip olunan dataların kaybı yanında, tüm zararlar ve cezalar milyon dolarlara mal olabiliyor. Bankaların hem lokal regülatörler hem de global regülatörler üzerinden gelen onlarca yaptırıma tabi olduğunu hatırlatan Taşkeser şöyle devam ediyor: “Imperva’yla denetimlerden sıkıntı yaşamadan çıkıyoruz. Yüksek veri güvenliğimizle verimli süreçlerin yanında, müşteri güvenini temin altına alıyoruz ve regülasyonlardan doğan maliyetlerin önüne geçmiş oluyoruz. Bankaların sunduğu ürünlerin yanı sıra denetimlerden aldığı puan ve bu alanda yaptığı işler de rekabette önemli. Veri güvenliğinin doğrudan ölçülebilir bir finansal katkısı yoktur, ancak veri güvenliği zafiyeti durumunda geri dönülmez kayıplar verilebilir.”

Imperva ile projelerine sağladıkları katkılara değinen, Senior Security Designer olarak görev yapan Bünyamın Öner ise Imperva’nın yerel ve uluslararası regülatörlere uygun denetim kayıtları toplamasının yanında, gerek kullanıcı dostu arayüzü gerekse farklı yetenekleri ile projeyi her seferinde bir adım öne taşıdığını belirterek sözlerine şöyle devam ediyor: ”Imperva’nın sağladığı katkı maddi olarak görülmeyebilir; fakat veritabanımızı sorunsuz destekleyerek denetimlerden minimum bulgu ile geçmemizi sağladı.”

HIZLI LOKAL VE ULUSLARARASI DESTEK

Imperva Finanbank iş süreçlerini hızlandırarak, verimliliğe de büyük katkı sağlamış. İç müşterilerin anlık taleplerine cevap verilmesi konusunda Imperva’nın büyük kolaylık sunduğunu söyleyen, Consulting Security Designer olarak görev yapan Erdem Alaşehir en dikkat çekici özelliklerinden bir diğerinin ise teknik destek olduğunu anlatıyor. Gerek lokal, gerekse uluslararası destek taleplerinin hızla karşılandığına işaret eden Alaşehir, şöyle devam ediyor: “Yerel destek bizim için çok önemli. Bu konuda NGN hızlı geri dönüşleriyle sorunları iş süreçlerimizi hiç sekteye uğratmadan hızla çözüyor. Öte yandan uluslararası destek de şaşırtıcı şekilde hızlı çalışıyor. En geç ertesi gün destek taleplerine cevap alabiliyoruz. Imperva’yı diğer tüm ürünlerden ayıran en temel özellikler arasında bunu da saymak mümkün.”

NGN Satış Direktörü Dilek Süer, Finansbank gibi büyük ve önemli bir müşterinin verilerinin güvenliğini sağlamanın ciddi bir sorumluluk olduğunu belirterek “Finansbank’ta çok başarılı bir ürünle güzel bir projeye imza attık ve işbirliğimizi de çeşitli alanlarda atrırarak devam ettiriyoruz. Finansbank’ın memnuniyetini sağlamak ve her türlü teknoloji ihtiyaçlarında çözüm üretebilmek adına NGN olarak elimizden gelen özveriyi gösteriyoruz. Yalnızca güvenlik alanında değil farklı alanlarda da önemli projelere imza attık.” dedi.

Bilgi Kutusu: Güvenlik alanında NGN’in önemli iş ortaklarından biri olan Imperva, şirketlerin kritik datalarını ve uygulamalarını koruyan özelleştirilmiş güvenlik çözümleri sunuyor. Imperva ile; servis tarama ve tanıma, veri sınıflandırma, zaafiyet taramaları, veri zenginleştirme gibi katma değerli özellikleri yanında, kritik veri erişimleri, yetkili kullanıcı erişimleri, hatalı sorgular, profil oluşturma gibi sistem içinde hazır gelen ekranları ile veritabanları kolaylıkla izlenebiliyor. Temelindeki ölçeklenebilir lisans modeli ile her müşteriye uygun ve genişlemeye müsait projeler üretilebiliyor.

Bizimle İletişime Geçin

Başarılı

Formunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir.