MEDYA

Daikin NGN’i Seçti; İşi Uzmanına Bıraktı

Geçen yıl Türkiye’deki genel merkezini taşıma kararı alan Daikin Türkiye, bu taşıma sürecinde IT altyapısını NGN uzmanlığına emanet etti.

Taşımak deyip geçmeyin; uzun zamandır kullandığınız bir evi taşımak kadar zoru yoktur. Tüm o mobilyalara, beyaz eşyalara, anılarımızın da saklı olduğu kişisel eşyalara zarar gelmesi aynı zamanda en büyük korkumuza dönüşebilir. Bir de bu taşınanların içinde tüm geçmiş hafızanızın, müşteri bilgilerinizin ve en kritik verilerinizin saklı olduğunu düşünün. Hasarı rakamlarla ölçülemeyecek bu süreçte, sizin tercihiniz “işin en iyisiyle” çalışmak olmaz mı?

Günümüzde taşınmak artık sadece tüketicilerin değil şirketlerin de adeta en büyük kabusu. Çünkü uzun yıllar boyunca biriken veriyi saklamak, depolamak ve arşivlemek kadar, o verileri ve onların içinde bulunduğu donanımları başarıyla taşımak da şirketler için hayati öneme sahip. Nedeni ise basit; taşıma sürecinde yaşanabilecek aksaklıklar ne yazık ki sadece donanımda oluşabilecek hasarla sınırlı değil. Aynı zamanda oluşabilecek veri ve işgücü kaybı, şirketin müşteri bilgilerinden güvenlik yönetimine ve hatta itibarına bile telafisi mümkün olmayacak zararlar verebilir. 

NGN’DEN ANAHTAR TESLİM PROJE 

İşte bu nedenle geçtiğimiz yıl Türkiye’deki  IT merkezini Kartal’dan Maltepe’de bulunan Daikin Satış Sonrası Hizmetler Binasına  taşıma kararı alan dünyanın en büyük klima markası Daikin, bu konuda işbirliği yapacağı firmanın seçimi için bile tam 6 ay çalışmış. Özellikle Japonlar’ın iş kültürü olarak en ufak bir riske tahammülleri bulunmadığını belirten Daikin Türkiye IT departmanı Network ve Sistem Şefi Gökhan Koca, “Lokal deneyimi ve kaliteli müşteri hizmeti ile 6 büyük firma arasında seçimimiz NGN oldu. Taşıma sürecinin öncesinde ve sırasında NGN’in eşsiz planlaması ve iş yönetimi becerisi ise bize bu kararın ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gösterdi” diyor.

NGN ile Daikin’in gerçekleştirdikleri ilk başarılı proje bu değil; iki markanın uzun süredir devam eden önemli işbirlikleri bulunuyor. Ancak taşımanın bu projeler arasında kritik bir yere sahip olduğunu vurgulayan Koca, “Daikin için bu kadar önemli olan bir sistemi, başka bir binaya taşımak beraberinde çok büyük riskler getiriyordu. Uzun süren bir çalışma ve işbirliği sonucunda bu riskleri minimuma indirecek bir plan hazırladık. En büyük zamanı da bu planı oluşturmak aldı. Taşımanın kendisi ise sadece 24 saat içinde başarıyla gerçekleşti” diye ekliyor.

Öyle ki anahtar teslim bir proje sunan NGN ekibi sayesinde, bu taşıma sürecinde rahat bir şekilde kahvelerini yudumladıklarını gülümseyerek ekleyen Gökhan Koca, “NGN’i iş ortağı olarak seçmek bizim için önemli bir karardı. Kararımızın ne kadar doğru olduğunu da yaptığımız işin başarısında görebiliyoruz. Uzun zamandan bu yana yakın çalıştığımız ve katkılarından memnun olduğumuz iş ortağımız NGN ile projelerimiz devam edecektir” diye vurguluyor.

DOĞRU PLANLAMA BAŞARIYI GETİRDİ 

Bu projeyi kritik yapan risklere ve olası tehditlere gelince... NGN Teknik Destek Takım Lideri Hasan Taşdemir, Daikin’in taşınma projesindeki en stratejik tarafı, “Sürecin içinde kendi dinamikleri ve iş süreçleri devam eden birçok paydaş bulunuyordu” diyerek özetliyor. Taşdemir süreci anlatmaya şu şekilde devam ediyor: “ERP yazılımlarını yöneten firmadan telefon santrallerine ve internet altyapısını yöneten tedarikçi kuruluşa kadar birden çok paydaşı senkronize bir şekilde yönetmemiz gerekiyordu. Öyle ki tek saniyelik bir yanlış planlama dahi büyük kayıplara neden olabilirdi. Sunucular fiziki olarak taşınsa da çalışmayabilir; veri ve işgücü kaybı yaşanabilirdi. Donanımda zararın telafisi mümkündür; ancak bu bahsettiğim aksaklıkların bir şirkete maliyetini hesaplamak  mümkün değil.”

DAIKIN İLE İŞBİRLİĞİMİZ DEVAM EDECEK 

NGN Satış Direktörü Dilek Süer ise, NGN’in Daikin Türkiye ile uzun süredir yakın bir işbirliği içinde çok başarılı projelere imza attığını vurguluyor. Türkiye’nin farklı şirketleri ile taşıma projeleri gerçekleştirdiklerini aktaran Süer, “NGN olarak yeni teknolojilere sürekli yatırım yapıyoruz ve asıl amacımız Türkiye BT pazarında katma değer yaratan lider sistem entegratörü olmak. Yeni çözümlerimiz ve sürekli büyüyen ekibimiz ile birlikte Daikin’in yanı sıra farklı firmalarla da işbirliklerimizi artırarak devam ettiriyoruz” diye sözlerini sürdürüyor.

Türkiye’de bilişim sektörünün lider firmalarından biri olan NGN’in kurumsal işletmeler için kapsamlı çözüm ve hizmetler sunmaya devam ettiğini ekleyen Süer, “Altyapıdan uygulama katmanına, bulut hizmetlerinden güvenlik çözümlerine kadar  geniş bir faaliyet alanına sahibiz. On yılı aşkın deneyimimizle müşterilerimiz için iş verimliliğini ve sürekliliğini artırıcı yüzlerce büyük ölçekli proje ürettik. Müşterilerimizin kritik iş uygulamaları ve desteği konusunda güvendikleri iş ortağı olmanın gururunu yaşıyoruz” diye vurguluyor.

Daikin Türkiye ile işbirliklerinin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini vurgulayan Süer sözlerine şöyle devam ediyor: “NGN olarak, İstanbul Tuzla’da Türkiye’nin en büyük veri merkezi Star of Bosphorus’un yatırımına başladık. Uptime Enstitüsü Tier III tasarım ve tesis sertifikasına sahip olacak  dev veri merkezinde de hizmet vermeyi hedefliyoruz. NGN, bu veri merkezinde Türkiye’nin en büyük firmalarına, maliyetleri azaltan ve verimliliği artıran uçtan uca veri merkezi çözüm ve hizmetleri sunarak sektörde önemli bir boșluğu dolduracak.”

Bizimle İletişime Geçin

Başarılı

Formunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir.