NGN
NGN
 
NGN

İş ve Teknoloji Dünyasının Liderleri NGN IT Vision 2019’da Bir Araya Geldi

Bu yıl 3.’sü düzenlenen NGN IT Vision 2019, sektörlerinde başarılarıyla fark yaratan CEO ve CIO’ları bir araya getirdi. 2019 yılı “dijital dönüşüm” stratejilerinin paylaşıldığı, teknoloji değişimlerinin gelecek hedeflerine etkisinin tartışıldığı IT Vision 2019’un ana konuşmacısı Agah Uğur oldu. Bu yılki teması “Dijital Dönüşüm” üzerine olan etkinlik, NGN Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Erol’un açılış konuşması ile başladı, Dell EMC Türkiye Genel Müdürü Sinan Dumlu’nun “2030’u Anlamak” isimli sunumu ile devam etti. Borusan Holding CEO’su Agah Uğur “Liderin Ajandası” konuşmasında geçmiş dönüşüm deneyimlerini ve gelecek öngörülerini davetlilerle paylaştı.

NGN İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Müfit Süer moderatörlüğünde gerçekleşen “Dijital Dönüşüm” panelinde, PWC Türkiye Direktörü Ayşegül Tüfekçioğlu, Alternatif Bank CDO’su Esra Beyzadeoğlu, Burgan Bank CTO’su Murat Çetin Sav, Borçelik CDO’su Mustafa Ayhan ve Anadolu Grubu CTO’su Yakup Kadri Ünal yer aldı. Finans, teknoloji ve inovasyon alanında sektörlerinin önde gelen liderleri, teknolojinin büyük dönüşümü, büyük veri, nesnelerin interneti, bulut bilişim, yapay zeka gibi geleceğe yön verecek teknolojilerin hayatımıza etkilerini ve getireceklerini paylaştılar.


NGN

NGN, İTÜ ARI Teknokent İşbirliğine Big Bang ile Start Verdi

Türkiye’nin en büyük girişimcilik etkinliklerinden biri olan İTÜ Big Bang’in teknoloji paydaşları arasında yer alan NGN’den Türkiye’nin rakipsiz bulut tabanlı abonelik ücretlendirme platformu olan Subscreasy’e 20.000 USD değerinde bir destek geldi.

Verilerini Türkiye’de tutması koşulu olan startupları desteklemek amacıyla NGN Cloud üzerinde bulut, danışmanlık ve eğitim paketi tasarlandı. Destek paketi İTÜ Big Bang etkinliğinde Subscreasy kurucu ortaklarından Halil Karaköse ve Abdullah Dağlı’ya NGN Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Seçil Koçoğlu tarafından sunuldu.


NGN

NGN’den ta!da!’ya İnovatif ve Esnek Çözüm

Uyar Holding’e bağlı, Unifo Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yenilikçi ve genç markası ta!da!, 2011 yılından itibaren pratik ve leziz soğuk sandviç lezzetlerini tüketiciler ile buluşturuyor. Teknolojik gelişmelere hem üretim alanında ve CRM yönetiminde, hem de pazarlama stratejilerinde büyük önem veren ta!da!, bu yolda sektörün uzmanlarından NGN’i tercih etti. NGN, Vxrail çözümü ile ta!da!’ya inovatif, esnek ve uygun maliyetli altyapı çözümü sundu.

Markanın relansman sürecini ve diitalleşme yolunda NGN ile gerçekleştirdikleri projeyi Uyar Holding CIO’su Funda Demirel şöyle anlattı: “ta!da!, son kullanıcıya açılmayı hedefleyen e-ticaret çalışmalarına başlamış ve öncesinde tüm süreçlerinin izlenebilir olmasını sağlamaya çalışan bir marka. Bu proje ile gelecekteki hedeflerine uygun, büyüyebilir, yönetimi kolay ve esnek bir altyapıya sahip oldu.

NGN
 
NGN

Kurumlar Yapay Zeka ile Dijitalleşiyor!

Uygarlığımız başlangıcından bugüne, tüm aşamalarında insan zekasının etkisi ile ilerlemiştir. Bu ilerleme olumlu veya olumsuz süreçlerde zekanın ne amaçla kullanıldığı doğrultusunda sonuçlar vermiştir.

1950 yılında Alan Turing in düşünen makineler yaratma konusundaki makalesi ile dünya üzerinde yeni bir dönemin sessizce başladığını söylemek hiç de abartılı bir söylem olmayacak. Deep Blue ile yapılan satranç turnuvalarından, Uzay Yolu, Terminatör, vb. filmlerde Android robotları görerek büyüyen bir neslin temsilcisi olarak, bu dönemin bir kısmına tanıklık ediyor olmaktan mutluluk duyuyorum.

Günümüzdeki yapay zeka (artifical intelligence) teknolojisi geçmiş yıllara kıyasla büyük ölçüde gündemimizde yar almış durumda. Ancak, yaygın olarak bilinen kullanım alanları, arama motorları, yüz tanıma sistemleri veya otonom araçlar gibi çoğumuzun aşina olduğu ancak oldukça dar bir çerçevede.

İlyas Süer
Bulut Sistemleri Takım Lideri

 
  NGN

Yüz Tanıma Teknolojisinin Dünü, Bugünü ve Yarını!

Günümüzde işletmeler ve devletler için görüntü işleme ve anlamlandırma teknolojisi geçmişte olduğundan daha belirgin bir önem kazanmaya başladı.

Geçtiğimiz birkaç yılda kaydedilen gelişmeler ile yüz tanıma sistemlerinin yaş, cinsiyet gibi temel özellikleri daha yüksek doğruluk oranları ile ortaya koyması; geçmiş çeşitli fantastik filmlerde seyrettiğimiz senaryoları gerçek kılıyor.

Yüz tanıma sistemlerinin temel prensibi; bireyin yüzüne ait fiziksel özellikleri inceleyerek eşsiz ve benzersiz bir kimlik tanımlaması oluşturmak; bunu yaparken öncelikle video veya resimde bulunan görüntüde yüzün algılanması gerekiyor. Yüz algılandıktan sonra yüze ait belirli noktalar referans alınarak özel bir kodlama ile analiz ediliyor ve kimlik oluşturuyor. Oluşturulan kimlik, kayıt edildikten sonra istenen herhangi bir görüntü ile analiz edilen yüzler içerisinden eşleştirme yapılıyor.

NGN

Başar Ertaç
NGN Yeni Teknolojiler Direktörü

 
 
Yazının tamamını okumak için lütfen tıklayınız.
 
Yazının tamamını okumak için lütfen tıklayınız.
 
NGN
 
NGN Elon Musk SpaceX Starship test aracının ilk fotoğrafını paylaştı
 
NGN CES 2019’da karşımıza çıkan Google Asistan ürünleri
 
NGN Pepsi, üniversitede robotla içecek ve cips dağıtacak
 
 
  NGN
 
  NGN
 
  NGN
 
             
 
NGN NVIDIA Şimdi de Robotlar Üzerinde Çalışıyor!
 
NGN 15 yıl içinde işlerin yüzde 40’ını yapay zeka yapacak
 
NGN Intel yeni RealSense takip kamerasıyla robotlara yol gösterecek
 
 
  NGN
 
  NGN
 
  NGN
 
NGN
NGN Bülteni her üç ayda bir yayınlanmaktadır.

NGN Bilgi ve İletişim Hizmetleri Ticaret A.Ş. Büyükdere Cad. No:127 Astoria Kuleleri A Kule Kat 1 34394 Esentepe Şişli ISTANBUL - Türkiye
Tel: +90 212 216 93 60 Fax: +90 212 216 93 71 E-mail: info@ngn.com.tr

ngn.com.tr NGN NGN NGN