NGN&EMC Teknoloji Günü’nde Yenilikçi Hizmetler Tanıtıldı

Tüm Haberler

27.08.2015 Gerçekleştirdiği projeler, istihdam ve ciro açısından son iki yılda 4 kat büyüme gösteren Türkiye’nin önde gelen bilişim şirketlerinden NGN, EMC iş birliğinde düzenlediği “NGN & EMC Teknoloji Günü”nde günümüz ve geleceğin teknolojilerini müşterileri ile paylaştı.

Türkiye'de bilişim sektörünün lider firmalarından NGN Bilgi ve İletişim Hizmetleri, "uçtan uca hizmet" ilkesi ile kurulduğu 2005 yılından bu yana bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün önde gelen çözüm sağlayıcı firması EMC ile güçlü bir işbirliği yürütüyor.
Gelecek dönemi şekillendirecek yeni teknoloji çözümleri NGN ve EMC işbirliğinde düzenlenen “NGN&EMC Teknoloji Günü”nde tanıtıldı. Etkinlikte, teknoloji ve uygulama ihtiyaçlarına cevap vermeye hazırlanan yenilikçi hizmetler anlatıldı. Bu kapsamda yazılım tanımlı mobil, bulut, büyük veri ve sosyal üçüncü platform çözümleri ele alındı.
27 Ağustos 2015 tarihinde Sumahan Hotel'de düzenlenen etkinlik NGN Satış Direktörü Cem Kotanoğlu ve EMC Kanal Satış Direktörü Erkut Göktan'ın açılış konuşmaları ile başladı.

Yeni teknolojiler

NGN Satış Direktörü Cem Kotanoğlu, “Kurulduğumuz günden bu yana dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden EMC ile iş ortaklığı içerisindeyiz. 2013 yılında da Rusya’nın en büyük 5 IT şirketinden biri olan CROC ile şirket evliliği gerçekleştirdik. 2013 – 2014 yılları arasında hem istihdam, hem gerçekleştirdiğimiz projeler hem de ciro açısından 4 kat büyüme gösterdik. Bu başarıda EMC ve CROC ile yapmış olduğumuz ortaklığın bize katmış olduğu enerji ve pazara sunduğumuz yeni çözümlerin büyük payı bulunuyor” dedi. Özellikle üniversitelere ve inşaat sektörüne hizmet verecek olan Sanal Gerçeklik Platformu’na da değinen Cem Kotanoğlu, Ortadoğu’da yeni bir şirket evliliğine hazırlandıklarının haberini verdi. Kotanoğlu, bölgede güçlü bir sistem entegratörü olmayı hedeflediklerini belirtti.

Bulutla maliyetler azalacak

EMC Sistem Mühendisleri Direktörü Gökçe Öztürk, EMC Federasyonu’nu ve bu yapı ile gelecek dönemde müşterilere sunacakları yazılım tanımlı mobil, bulut, büyük veri ve sosyal üçüncü platform çözümlerini anlattı. Öztürk: “Son 5 senedir bulut teknolojilerinin konuşulduğu ve herkesin veri ürettiği bir dünyada her işletme yeni dünyaya uyum göstermek zorunda. Büyük veri ve bulut teknolojisini yönetmek için değişime ayak uyduranlar rekabet ortamında bir adım önde olacaklar. Gartner Araştırma şirketinin verilerine göre, klasik IT sisteminden Hibrit Bulut sistemine geçen işletmeler maliyetlerini yüzde 24 oranında düşürebilecekler” yorumlarında bulundu.
NGN Satış Öncesi Mühendisliği Takım Lideri Ercan Özkurt ise, NGN’in son üç yıldır en iyi performans gösteren şirketler arasında yer aldığına değinerek, operatör bağımsız, Tier III sertifikalı bir veri merkezi olacak olan Star of Bosphorus hakkında bilgi verdi. 31 bin metre kare alan üzerine kurulu, 2 bin kabinet ile hizmet verecek olan Star of Bosphorus, sismik izolasyonu sayesinde deprem anında salınım göstererek operasyonun kesintisiz çalışmasını sağlayan Türkiye’nin en büyük veri merkezi olma özelliğine sahip.

Burgan Bank örneği

NGN’in önemli müşterilerinden Burgan Bank’ın Sistem Yönetimi Birim Yöneticisi İlyas Dindar ise NGN ve EMC ile yürüttükleri Servis Kesintisizliği Projesi hakkında bilgi verdi. Dindar, “Kesintisiz çalışan, yüksek performanslı yeni bir teknolojiye geçme hedefindeydik. EMC ve NGN iş ortaklığı ile gerçekleştirdiğimiz projede kurum olarak tüm gereksinimimiz karşılandı. 2015 yılının ilk çeyreğinde hayata geçirdiğimiz proje ile planlı ve plansız kesintileri tamamen ortadan kaldırmış olduk” dedi.

Etkinlik yazar, şair ve müzeci Sunay Akın'ın İstanbul, Teknoloji ve İnsan temalı sunumu ile sona erdi.