NGN’den Eğitime 3 Boyutlu Katkı

Tüm Haberler

29.03.2016. Finans, telekomünikasyon, hızlı tüketim, perakende gibi sektörlerde fark yaratan Türkiye’nin lider IT şirketi NGN, eğitimi de odağa aldı. Ulusal Eğitim Zirvesi’nde takdir plaketi verilen NGN Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi Taha Tosun, “Sunduğumuz 3 boyutlu çözümlerle eğitimi daha kolay anlaşılabilir kılmayı hedefliyoruz.” dedi.

Türkiye’nin lider IT şirketlerinden NGN, enerji, finans gibi sektörlerdeki başarısını eğitime de taşıyor. Kurumların daha verimli, daha hızlı ve daha etkili olması için çözümler sunan NGN, eğitim sektörüne yönelik olarak geliştirdiği 3 boyutlu teknolojilerle eğitimi de daha kolay anlaşılabilir kılmayı hedefliyor. Sistem entegratörü olarak Cloud’dan Altyapı’ya, Network’ten Akıllı Bina Sistemleri’ne kadar tüm çözümlerle eğitim sektörünü hedefleyen NGN, 3D/Virtual Reality eğitim çözümleri ile daha da ön plana çıkmayı planlıyor. “Nitekim masaüstü bir 3D ürünü olan NettleDesk, masa üstü kompakt holografik sistem ile eğitim sınıfları kurulmasına ve öğrencilere konuların daha anlaşılır ve etkili şekilde anlatılabilmesine imkan tanıyor.” diyen NGN Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi Taha Tosun, NettleDesk sayesinde sağlık eğitiminde doktorların da hastalarına insan vücudunun belirli bir bölümünün 3D projeksiyonunu göstererek karmaşık bir kavramı rahatlıkla açıklayabileceğini kaydetti. Tosun’un verdiği bilgiye göre NettleDesk ile tıp öğrencileri hastalarda herhangi bir risk yaratmadan karmaşık cerrahi operasyonları deneyimleyebiliyor. Bununla beraber hastalar tahlil veya biyolojik testlerinin sonuçlarını en anlaşılır şekilde kendi gözleri ile 3D olarak görebiliyor.

3 BOYUTLU EĞİTİM TÜRKİYE'Yİ YUKARILARA TAŞIR

Türkiye’nin her geçen yıl dünya eğitim sıralamasında üst basamaklara doğru ilerlediğini belirten Tosun, “Buna rağmen PISA 2016’da (OECD-Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Raporu) 64 ülke arasında yapılan araştırmaya göre Türkiye, Matematik dersinde 45. sırada yer almaktadır. Okuduğunu anlama da ülkemiz 37. sıra da yer alırken Fen Bilimleri dersinde 41. sırada yer aldık. Biz geliştirdiğimiz ürünlerle eğitim sistemimizi ve okuduğunu anlama oranını hızlı bir şekilde yukarı çekmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı. 3D teknolojiler sayesinde çalışanlar da ofislerinden ayrılmadan sanal eğitimlere katılabiliyor. Endüstriyel bir tesiste gerçekleştirilen eğitimler sırasında 3D teknolojinin sunduğu en önemli avantajlardan bir diğeri ise riski en aza indirmesi. 3D simülatörü kullanılarak yaratılan gerçekçi ortamla çalışanlara uzaktan eğitim verilerek, tesiste yaşanabilecek hemen hemen her türlü durumun en gerçekçi simülasyonu gerçekleştirilebiliyor, nadir gerçekleşen ve acil durumlar deneyimlenebiliyor.

EĞİTİM ZİRVESİ’NDE NGN'E TAKDİR PLAKETİ

Türkiye’nin lider IT şirketlerinden NGN, haftasonu gerçekleştirilen Ulusal Eğitim Zirvesi’nde de unutulmadı. Zirvede NGN’e takdir plaketi takdim edildi. Plaketi NGN adına NGN Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi Taha Tosun aldı. Eğitimin önemine vurgu yapan Tosun, genç nüfusu ile dikkat çeken Türkiye’nin eğitimde dünya ile yarışır pozisyona gelmesi gerektiğini vurguladı.