NGN, Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi 2017'deydi

Tüm Haberler

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından 14-15 Kasım 2017 tarihlerinde Wyndham Grand Levent İstanbul’da düzenlenenen, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in katılımları ile gerçekleşen, NGN’in sponsorlar arasında yer aldığı Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi, iki gün boyunca dünyaca ünlü uzmanlara, 24 panel ve 21 farklı başlıkta sektöre yönelik eğitim programlarına ev sahipliği yaptı.

Türkiye’nin 2023 vizyonundan hareketle oluşturulan program doğrultusunda, sermaye piyasasının gündemindeki en güncel konular kamu, kurum ve özel sektör temsilcileri, akademisyenler, yatırımcılar ve basın mensuplarının katılımıyla masaya yatırıldı. Yaklaşık 5.000 ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşen kongrede pay ve borçlanma araçları ihraçları, alt yapı yatırımlarının ve girişimciliğin finansmanı, doğrudan yabancı sermaye ve portföy yatırımları, finans merkezi alternatifleri, yatırım stratejileri, Endüstri 4.0, bireysel emeklilik sistemi ve otokatılım, dijital para ve yeni finansal mimari, Blockchain gibi gündemde yer alan birçok konuya dair özel paneller ve eğitimler düzenlendi.

NGN’in uzman ekibi ile gerçekleştirilen “Blockchain Dünyasına Finansal Bakış" konulu eğitim katılımcılardan yoğun ilgi gördü. İşletme çözümlerinde Blockchain ve dağıtık hesap defteri kullanım senaryolarını analiz eden ve Blockchain tabanlı çözümlerin ve bilgi güvenliğinin altyapısını oluşturmak, dijital imza düzenlemelerine uyum sağlamak, güvenilirliği ve hatalara karşı dayanıklılığı mümkün kılmak üzere çeşitli teknolojiler ve platformlar geliştiren NGN’in, yeni nesil teknoloji hakkında gerçekleştirdiği eğitimde Blockchain yapısı, avantajları, kullanım alanları, farklı sektörlere yönelik çözümlerle ilgili uzman görüşleri katılımcılar ile paylaşıldı.

Kongrede NGN sponsorluğundan gerçekleşen "Blockchain ve Finansal Piyasalara Etkisi" panelinde NGN Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Yaşıbeyli sunumu ile yer aldı. Blockchain teknolojisinin finansal dünyaya yansıması ve geleceği ile ilgili sektörün öncüleri ile fikir paylaşımında bulunuldu. Takasbank Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Arıkan moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu, State Street Genel Müdür Yardımcısı Dr. Pınar Emirdağ, Defterhane Blockchain Evangelist Cemil Şinasi Türün panelistler arasındaydı. Panel katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Kongreye katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Türkiye'nin bütün sıkıntılara rağmen güçlü bir şekilde büyüdüğünü söyledi ve şöyle devam etti: "Türkiye bütün sıkıntılara rağmen güçlü bir şekilde büyüyor ve istihdam yaratıyor. İyi bir yol haritası ve güçlü çabalar var. Türkiye geçen sene yaşadığı felaketlere ve yakın coğrafyamızda olup bitenlere rağmen güçlü büyümesini devam ettirebiliyor. Doğru tepkiler verip, tekrar ekonomiyi rayına koyabiliyor.”