NGN, Star of Bosphorus Veri Merkezi ile Business Review Europe ve Construction Global’de Yer Aldı

Tüm Haberler

04.10.2017 NGN Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Yaşıbeyli ve Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Seçil Koçoğlu, Star of Bosphorus’un çevre dostu ve sismik olarak koruma altında sunduğu çözümleri Business Review Europe ve Constraction Global’e anlattı.

Sürdürülebilirlik ve güvenlik, günümüz veri merkezlerini değişim ve yenilikçiliğe yönlendiren unsurların başında geliyor. NGN bu konuda oldukça iddialı; Türkiye'nin en gelişmiş veri merkezi olan Star of Bosphorus ile sektör için yeni standartlar belirledi.

Yaşıbeyli, "Ekibimiz birçok veri merkezi kurdu ancak hiçbiri çok iddialı değildi" diyor ve devam ediyor:
“Star of Bosphorus NGN’in öncü projesi olmasının yanı sıra, müşterilere Tier 3 sertifikalı, enerji tasarruflu, çevre dostu ve sismik olarak korunan bir veri merkezine erişim imkânı sunmayı hedefliyor. Star of Bosphorus, Boğaz’ın yanı başındaki hayalimiz. Benzersiz güvenilirlik, kolay ulaşılabilirlik ve tasarım açısından dünyanın en iyi veri merkezini tahayyül ettik. Dolayısıyla, Vega ve Sirius adındaki iki bloktan oluşan veri merkezimiz oldukça sembolik. Mühendislik çözümleri ve sismik koruma altyapısı ile Star of Bosphorus’un, Türkiye’nin önde gelen ticari veri merkezi olacağına inanıyoruz.

Star of Bosphorus, mühendislik çözümlerindeki başarısının yanı sıra, bulut ve yönetilen hizmetlerde de öncü bir proje. Türkiye ve Ortadoğu'da lider sistem entegratörü olan NGN’in, yönetilen hizmetlerdeki uzmanlığı bulut ve veri merkezi müşterileri için en önemli katma değer olacak.”

24.000 m² büyüklüğünde bir alana yayılan ve toplam 16 MW güç sağlayan Star of Bosphorus, 2.000'den fazla standart kabinet barındırmakta, iki adet harici güç kaynağı ve 7/24 bakım ile emniyete alınmıştır.

Bununla birlikte, yapının en etkileyici yönlerinden biri, sismik koruması. Her bina EQP firmasının “Sürtünme Sarkacı” olarak bilinen sismik izolatörü üzerine oturtularak olası deprem anında depremin etkisini pratikte ortadan kaldıracak şekilde yüzdürülüyor (salınımlandırılıyor).

Yaşıbeyli: "Konunun uzmanlarına ve sismoloji profesörlerine danıştık, ayrıca ARUP (ABD) yapısal ve sismik izolatör tasarımı incelemelerinde bulundu. Bugün, Star of Bosphorus dünyanın sismik olarak en iyi korunan veri merkezlerinden biri. Tasarımdan ekipman seçimi ve kurulumuna kadar tüm süreçlerde en yüksek kalite, emniyet ve güvenilirlik standartlarına uyum sağlamak bizim daimi hedefimiz. Bu zaman ve kaynak açısından maliyetli olsa da, standartlarınız yüksek olduğunda ödün vermek imkansız.” dedi.

NGN’in sismik koruma konusundaki uzman danışmanı Prof. Dr. Barış Erkuş, tesisin yapısal ve sismik tasarımından oldukça heyecanlı.

Erkuş: "Star of Bosphorus Veri Merkezi'ni gerçekten benzersiz kılan şey, tesisin sismik tasarımı. 2.000 yılda bir gerçekleşen olası bir deprem sırasında veri merkezinin operasyonel olmasını sağlayacak en iyi sismik koruma sistemini uyguladık ve bu da bölgedeki gelecek projeler için yüksek bir standart " dedi.

Star of Bosphorus, çevre güvenliğini sağlayan yenilikçi ekipman ve sistemler sayesinde, en popüler yeşil bina sertifikası olan LEED Gold’a layık görüldü. Mevcut soğutma teknolojisi kullanılarak, veri merkezi, 1.3'lük bir Güç Kullanma Etkinliği derecesine ulaştı ve bölgedeki en enerji verimli tesis haline geldi

Star of Bosphorus, Tier III tasarım ve tesis sertifikaları ile Türkiye'de ilk operatör bağımsız ticari veri merkezi olarak yol gösteriyor.

NGN Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Seçil Koçoğlu, "Türkiye veri merkezi pazarı dünya genelinde en hızlı büyüyen pazarlardan biri ve grubumuz sektörde öncü olmaya hazırlanıyor" dedi. İstanbul'da bulunan Star of Bosphorus Veri Merkezi Asya, Ortadoğu ve Avrupa'daki birçok global işletmeyi bir araya getirebilir."

“Star of Bosphorus için büyük gayret gösteren NGN, sürekli gelişen bir endüstride nasıl eğrinin üzerinde kalıyor?” sorusunu yöneltiyoruz. Koçoğlu: "Cevabı basit, öğreniyoruz.”

"Sistem entegrasyonu alanında uzmanız, yeni teknolojiler ve çözümler ile uğraşmak günlük yaşamımızın bir parçası. Her projede, müşteriler için en iyisini hedefliyoruz; veri merkezleri kuruyor, bulut çözümleri geliştiriyor ya da çeşitli tesisler için mühendislik altyapıları oluşturuyoruz, değişmeyen tek şey şu ki; sürekli öğreniyoruz. "

Adını yıldızlardan alan Star of Bosphorus Veri Merkezi, NGN için iddialı bir proje. Çevre dostu, sismik olarak korunan ve operatör bağımsız veri merkezi, şirketin geleceğinin parlak olduğunun kanıtı niteliğinde.