NGN, DataCenterDynamics’te 3 Boyutlu “Veri Merkezi” Deneyimi Yaşattı

Tüm Haberler

09.12.2015 Türkiye'de bilişim sektörünün lider şirketlerinden NGN ana sponsorluğunda düzenlenen DataCenterDynamics (DCD) etkinliği Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Gelecek dönemi şekillendirecek 3D Cube sanal gerçeklik teknoloji ürününü görücüye çıkaran NGN, standında 3D Cube ile “Star of Bosphorus”ta üç boyutlu tur gerçekleştirerek katılımcılara gerçeküstü bir deneyim yaşattı.

Etkinlik sırasında Star of Bosphorus Yönetim Kurulu Üyesi Ruslan Zaedinov “Deprem ve sismik sarsıntılara karşı veri merkezinizi nasıl korumalısınız?” başlıklı bir sunum yaptı.  Zaedinov: “Depremler katlanılan maliyet açısından dünyanın en büyük felaket listesinin başında yer alıyor. Depremler 2011’de Japonya’ya 300 Milyar Dolar, 2008’de Çin’e 148 Milyar dolar, 1995’te Japonya’ya 102.5 Milyar dolar maliyet getirdi. Türkiye de sismik deprem riski olan ülkeler arasında üst sıralarda yer alıyor. Tüm bu riskler göz önüne alınarak projelendirilen Star of Bosphorus Veri Merkezi, deprem riskini azaltmaya yönelik olarak tasarlanmış yapısal sismik izolasyon teknolojisi ile kesintisiz çalışma ve yüksek standartlarda veri güvenliği sunacak.” dedi.

24 bin metre kare alan üzerine kurulu, 16 MW gücüne sahip ve 2 bin kabinetin işletimini gerçekleştirecek Türkiye’nin en güvenli veri merkezi olma özelliğine sahip Star of Bosphorus hakkında bilgi veren Ruslan Zaedinov, sismik izolasyonu sayesinde deprem anında salınım göstererek operasyonun kesintisiz çalışacağını belirtti.