IDC Etkinliğinin Yıldızı NGN ve Star of Bosphorus Oldu

Tüm Haberler

14.05.2015 Yerli ve yabancı veri merkezi yatırımcılarının ilgisini çeken İstanbul, IDC Data Center 360° Roadshow 2015 etkinliğine ev sahipliği yaptı. 14-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinliğin İstanbul ayağının ana sponsoru NGN, İstanbul Tuzla’da faaliyete girecek Türkiye’nin en büyük veri merkezlerinden “Star of Bosphorus”u katılımcılarla buluşturdu.

Türkiye’nin lider bilişim şirketlerinden NGN, IDC’nin 14 Mayıs tarihinde İstanbul’da gerçekleşen “Veri Merkezi” etkinliğinin ana sponsoru oldu. Yatırımı devam eden ve tamamlandığında Türkiye’nin en iddialı veri merkezlerinden biri olacak “Star of Bosphorus Veri Merkezi” ile bu dev etkinliğe katılan Star of Bosphorus Yönetim Kurulu Üyesi Ruslan Zaedinov, veri merkezleri konusunda CIO’ların öncelikleri konusunda bir gerçekleştirdi. En önemli karar verme kriterlerini vurgulayan Zaedinov, konuya sistematik bir yaklaşım için rehberlik edecek bilgileri katılımcılar ile paylaştı.
 
Zaedinov etkinlikte, son çeyrekte faaliyete geçmesi beklenen Star of Bosphorus yatırımının yanı sıra CROC’un tüm dünyaya yayılmış veri merkezleriyle ilgili geniş deneyimini anlattı. Veri merkezi yatırımlarında adeta bir üsse dönüşen ve yerli, yabancı yatırımcıların büyük ilgisini çeken İstanbul için büyük önem taşıyan etkinliğe, bilişim sektörünün önemli oyuncularının yanı sıra finans, lojistik, telekom ve kamu gibi diğer alanlardan da karar vericiler ve fikir önderleri katıldı.
 
YIL ORTASINDA FAALİYETE GEÇECEK

IDC tarafından bu yıl gerçekleştirilen CIO anketinin sonuçlarının değerlendirildiği buluşmada, veri merkezi özelinde felaket kurtarma ve veri merkezi yatırımları masaya yatırıldı. Akıllı veri merkezleri, büyük veri ve mobil temelli altyapı mimarisi, yazılım tanımlı veri merkezi stratejileriyle veri merkezi enerji verimliliğinin konuşulduğu etkinlikte, Türkiye’de Uptime Enstitüsü Tier III tasarım ve tesis sertifikasına sahip “operatör bağımsız” bir ticari veri merkezi olacak Star of Bosphorus başroldeydi.
 
İstanbul Tuzla’da teknolojinin ulaștığı son noktada veri merkezi yatırımını sürdüren NGN, yıl ortasından itibaren bu veri merkezinde Türkiye’nin en büyük firmalarına, maliyetleri azaltan ve verimliliği artıran uçtan uca veri merkezi çözüm ve hizmetleri sunarak sektörde önemli bir boșluğu dolduracak. Yaklaşık 24 bin metrekare kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyüklerinden biri olmayı hedefleyen merkezde, 2 binin üzerinde standart kabinetin ișletimi gerçekleștirilecek.